• Client 1
  • Client 2
  • Client 3
  • Client 4
  • Client 5
  • Client 6
Portfolio Single

ÇELİK KONSTRÜKSİYON MONTAJ

Çelik yapı montaj işlemleri yapılarak daha çok sanayi yapıları oluşturulmuştur. Ancak ülkemizde, son yıllarda ve yaşanılan deprem olaylarından sonra alışveriş merkezi, hastane, okul, konut, çok katlı konut gibi yapılarda tercih edilmeye başlanmıştır. Çelik yapılarda yapılacak olan tüm işlemler için uzman personellerin kullanılması her zaman önemlidir.

Çelik yapılarda, taşıyıcı sistem, çelik kolonlardan ve çelik taşıyıcılardan oluşturulmuş sistemlerdir. Çelik yapılarda, projeye göre tasarlanan ve üretilen ürünlerin çelik bileşenleri montajı yapılarak, kurulum yapılmaktadır. Üretim aşamasında oluşturulan bağlantı elemanları ile çelik parçaların montajı daha kolay yapılabilmektedir. Montaj işlemlerinde cıvata sistemleri kullanılmaktadır

Projelendirilen yapılarda kullanılacak olan çeliklerin yapısı belirlenmektedir. Çelik yapılarda çözüm yolları çok geniştir. Çelik ürünlerin kullanılması, yapılarda, maliyeti düşürmekte, kurulumların hızlı yapılmasını sağlamaktadır. Çelik yapı tasarımlarında, farklı faktörler kullanılmaktadır. Aynı tip yapılar için tekrarlanabilen tasarımlar oluşturulabilmektedir. Tasarımlarda yapıların durumlarına göre dayanıklılık testi yapılarak kullanılacak ürün ölçüleri belirlenir. Tasarımlarda, yapıların, zemin sistemleri, kat yükseltme sistemleri, çatı sistemleri ayrı ayrı tasarlanmaktadır. Gerekli çalışmaların kaliteli ve güvenli yapılabilmesi için deneyimli ve teknik yeterliliğe sahip personeller tarafından yapılması önemlidir.

Ön üretimi yapılan çelik yapı elemanlarının montaj işlemleri için çeşitli vinç sistemleri kullanılmaktadır. Ağır parçalar olduğu için vinç yardımı ile istenilen yüksekliğe çıkartılabilmekte ve yerine daha güvenli şekilde montajı yapılabilmektedir.

ÇELİK KONSTRÜKSİYON MONTAJ AŞAMALARI

Çelik konstrüksiyon montaj aşamaları, çelik yapının kurulumu için üretilen tüm ürünlerin inşaat alanına getirilmesi ile başlamaktadır. Daha önceden hazırlanmış olan üç boyutlu görsel sistemlere göre montaj işlemleri yapılmaktadır. Montaj aşamasında, parçaların birleştirilmesi cıvata bağlantıları ile yapılmaktadır. Bağlantı yerinin durumuna göre cıvata yerine göre perçin ya da pim sistemleri de kullanılabilmektedir. Çelik yapılarda, zorunlu olmadıkça kaynak ile birleştirme işlemleri tercih edilmemektedir.

Çelik konstrüksiyon montaj aşamalarının doğru yapılabilmesi için şartnameye göre bir sistemin oluşturulması gerekiyor. Yapılacak olan planlama, çelik yapıların imalatından başlar ve montaj işlemine kadar devam eder. Montaj sıralamasına göre ürünler türlerine göre ayrılmalı ve sıralanmalıdır. İmalat aşamasında yapılan etiketlemelere göre montaj sırasında belirli bir sıraya işlemler yapılmaktadır. Yapılacak işlerde, her müşteri, düşük maliyetli ve kısa sürede kaliteli kurulum bekleyecektir. Çelik yapılar, diğer yapı ürünlerine göre daha ekonomik yapılardır. Üretiminden, montajına kadar tüm aşamaları, belirli plan ve projelerle yapıldığı, her aşamasında kalite kontrol sisteminden geçtiği için güvenli ve kaliteli yapıların ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Çelik konstrüksiyon/yapı montaj işlemlerine başlamadan önce yapının temelinin sağlamlığı ve diğer yerleşimleri kontrol edildikten sonra montaj işlemlerine başlanmalıdır. İmalat sonrası, çelik ürünlerin inşaat alanına taşınması, montaj için en güvenli yöntemlerin belirlenmesi için planlamaların yapılması gerekiyor. Montajlama işlemleri için yapı durumlarına göre vinç, mobil ya da sabit platformlar tercih edilmelidir

ÇELİK KONSTRÜKSİYON MONTAJI NASIL YAPILIR

Çelik konstrüksiyon/yapı montaj işlemlerine başlamadan önce tüm parçaların, güvenli bir şekilde taşınması ve kurulum yapılacak yere göre yerleştirilmesi önemlidir. Montaj teknikleri olarak, sabit, mobil ve vinç platformları kullanılabilecektir. Vinç sistemleri daha çok, çok katlı binalar, köprüler gibi çelik yapıların montajında kullanılmaktadır. Bina iç bölümünde yapılan montaj işlemlerinde, mobil yükseltme platformları kullanılır.

Bu platformlar ile montajı yapılacak olan ürünlere erişim daha kolay olacaktır. Ürünlerin daha kolay montajının yapılabilmesi için bu platformlar ile istenilen yükseklik ve açıda kaldırılır, birleşim yerine getirilerek vidalama yapılır ve sabitlenir.

Çelik yapıların montajı da üretim aşamasında olduğu gibi belirli plan ve proje ile yapılır.

Montaj işlemini yapan teknik personel, önceden hazırlanmış olan montaj projesinde belirtildiği sıralamaya göre montaj ve sabitleme işlemlerini yapar. Hazırlanan projeler, işlerin daha güvenli, kaliteli ve sağlam yapılmasını sağlarken, işlerin kısa sürede tamamlanmasını da sağlayacaktır. Binaların, zemin, çatı ya da kolon sistemleri için çelik yapı ürünleri farklı özellik ve ölçülerde üretilmektedir. Bunun için hangi ürünün nereye montajının yapılacağı projede detaylı olarak belirtilir.

......

Telif Hakları © 2013 ve Tüm Hakları Etkin Yapı Metal Prefabrik'e aittir.